Maia Sandu l-a lăsat fără cetățenie pe fostul adjunct SIS care spiona pentru KGB, Alexandru Balan

24 Jun 2026 - 13:45
0 2
Maia Sandu l-a lăsat fără cetățenie pe fostul adjunct SIS care spiona pentru KGB, Alexandru Balan
Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul privind retragerea cetățeniei a fost semnat de președinta Maia Sandu la 23 iunie. Balan a fost anterior grațiat în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat în Belarus în cadrul unui schimb de prizonieri care a făcut posibilă întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni.

Care este reactia ta cu privire la acest articol?

Like Like 0
Dislike Dislike 0
Love Love 0
Funny Funny 0
Wow Wow 0
Sad Sad 0
Angry Angry 0

Comentarii (0)

User