Feteşti: Lucrările la blocurile pentru tinerii specialişti au ajuns la faza finisajelor

Feteşti: Lucrările la blocurile pentru tinerii specialişti au ajuns la faza finisajelor

Feteşti: Cele 30 apartamente cu două camere din cinci blocuri noi de locuințe pot fi finalizate și atribuite până la finalul anului.

Lucrările la blocurile din Fetești pentru tinerii specialiști din domeniile sănătății, învățământului și ordinii publice se desfășoară într-un ritm alert.

Demarate în urmă cu un an și jumătate, lucrările la cele 30 apartamente cu două camere au ajuns la faza finisajelor interioare și exterioare.

Cele cinci blocuri sunt realizate folosind tehnologia nZEB-plus ce asigură un consum energetic foarte redus și un nivel ridicat de confort pe termen lung.

Locuințele vor fi oferite spre închiriere tinerilor specialiști din domeniile sănătății, învățământului și ordinii publice. Criteriile de atribuire vor fi stabilite după finalizarea lucrărilor și vor fi comunicate public., se arată într-o postare pe pagina de Facebook a Primăriei Municipiului Fetești.

Finanțarea edificării celor cinci blocuri este asigurată printr-un proiect cu fonduri europene nerambursabile derulat prin Programul Național de Redresare și Reziliență, în baza unui proiect câștigat de municipalitate la sfârșitul anului 2022. (FOTO: Facebook – Primăria Municipiului Fetești)

Articolul Feteşti: Lucrările la blocurile pentru tinerii specialişti au ajuns la faza finisajelor apare prima dată în InfoIalomita.ro - Știri actuale din județul Ialomița.