Cum arată casa în care a copilărit Orlando Zaharia. Este în Ialomița: „Mamaia mea trăiește, are 95 de ani!”
Orlando Zaharia a profitat de timpul liber pentru a a vizita locul în locul în care și-a petrecut copilăria. Juratul de la „Chefi la cuțite” s-a întors acasă, acolo unde îl aștepta bunica sa, în vârstă de 95 de ani. Într-un cadru încărcat de amintiri și emoție, acestaa fost surprins într-o ipostază diferită față de cea cunoscută din emisiunea culinară.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI
Orlando Zaharia este unul dintre cei mai cunoscuți bucătari din România și a devenit și mai vizibil odată cu apariția în emisiunea „Chefi la cuțite”. De-a lungul carierei a lucrat în numeroase restaurante de lux din Capitală, dar și din străinătate. Experiența acumulată în aceste bucătării i-a consolidat reputația în gastronomia de top și l-a transformat într-un nume de referință în domeniu.













Citește și: Cine este Chef Orlando Zaharia, jurat la Chefi la cuțite. A lucrat ca bucătar pentru Președinția României, e căsătorit și are un fiu
Cum arată casa în care a copilărit Orlando Zaharia
Orlando Zaharia a revenit în locul unde a copilărit, în județul Ialomița, și a postat un videoclip din fața casei, păstrată în simplitatea ei. Acolo îl așteaptă bunica sa, în vârstă de 95 de ani, care îl primește de fiecare dată cu multă căldură. Pentru juratul de la „Chefi la cuțite”, locul rămâne strâns legat de familie și de începuturile sale.
„Am avut puțin timp liber și am fugit până la țară. Aici am crescut eu, în casa asta de aici. Ce frumoasă e liniștea asta deplină. Mamaia mea trăiește. Bunica mea are 95 de ani. 95 de ani, cât casa asta. Aici am copilărit eu, a scris Orlando Zaharia pe pagina sa de Facebook.
Orlando Zaharia a vorbit de mai multe ori despre influența pe care bunica sa a avut-o asupra felului în care muncește și gândește astăzi în bucătărie, spunând că disciplina și rigoarea de acum își au rădăcinile în felul simplu, dar foarte ordonat, în care a crescut.
Citește și: Cum și-a întâlnit soția Orlando Zaharia de la Chefi la cuțite: „Povestea noastră de dragoste a fost ca un film de acţiune. S-a gândit că cine o fi şi ăsta aşa dubios”

Citește și: Gigi Becali a dezvăluit ce i-a spus Sorin Grindeanu chiar în timpul votului pentru Guvernul Veștea: "Nu-mi vine să cred. Întrebați-l pe el, dacă voi credeți că mint, eu nu mint"
Chef Orlando Zaharia, despre copilăria în gospodăria bunicilor și primele lecții de gătit
Orlando Zaharia a rememorat, într-un podcast recent, felul în care primii pași în bucătărie i-a făcut încă din copilărie, într-o gospodărie mare, unde munca era parte din viața de zi cu zi și fiecare preparat avea un ritual bine stabilit în familie.
„Eu… practic am gătit fără să îmi dau seama că gătesc. Mă duceam până aproape de final, când venea mama sau bunica sau bunicul, care puneau sare cu pumnul și reglau ei gustul final. Noi am avut multe animale în curte, am avut o gospodărie foarte mare, care și acum există. (...) Eu am învățat de mic cum să eviscerez o rață, cum să o pigulesc, adică eu chiar am făcut practică în bucătărie, stagiatură, cu bunicii mei, pentru că erau o familie destul de mare, pregăteau pachete pentru cei de la București”, a povestit chef Orlando Zaharia la podcastul „ALTCEVA” cu Adrian Artene.
Sursa foto: Captură Video / Facebook
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)