România a semnat acordul privind stocarea energiei. Cristian Bușoi: „Sunt necesare capacități de aproximativ 200 GW până în 2030”
Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat, vineri, în Luxemburg, acordul tripartit privind stocarea energiei, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Potrivit oficialului, acordul, care va fi aplicat în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea capacităților de stocare a energiei la nivel european, pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile și pentru reducerea prețurilor la energie.
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)