Ce a răspuns Nicușor Dan după ce a fost întrebat dacă Ilie Bolojan l-a mințit că votează guvernul Tomac: „Mă așteptam să treacă. Niște lideri și-au schimbat opinia!”
Nicușor Dan a declarat că se aștepta ca propunerea de guvern condus de Eugen Tomac să primească susținerea necesară în Parlament, în urma unor discuții purtate în prealabil cu mai mulți lideri de partid. Potrivit acestuia, existau semnale că o parte dintre formațiuni ar urma să voteze în favoarea învestirii, însă situația s-a schimbat în ultimul moment. Președintele a explicat că anumite partide sau parlamentari și-ar fi modificat poziția chiar înainte de vot.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI
Decizia a venit în contextul în care PNL și USR au ales să nu susțină în Parlament guvernul propus de Eugen Tomac, ceea ce a schimbat semnificativ raportul de forțe necesar pentru învestire. În urma acestui blocaj politic, discuțiile dintre partidele parlamentare au fost reluate, fiind analizate noi variante pentru formarea viitorului Executiv. Printre scenariile aflate pe masă se află și posibilitatea unei guvernări minoritare, susținută punctual de anumite formațiuni.










Citește și: PNL îl propune pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier, cu susținerea USR și UDMR, și acceptă rotativa cu PSD
Ce a răspuns Nicușor Dan după ce a fost întrebat dacă Ilie Bolojan l-a mințit că votează guvernul Tomac
Nicușor Dan a evitat să ofere un răspuns direct atunci când a fost întrebat dacă Ilie Bolojan i-ar fi promis susținerea pentru guvernul condus de Eugen Tomac, alegând să nu intre în detalii despre discuțiile purtate cu liderii politici. Șeful statului a explicat însă că, în momentul desemnării lui Eugen Tomac, a avut convingerea că există o majoritate parlamentară care să susțină această propunere.
„Nu o să vă răspund la această întrebare, dar o să vă spun că în momentul în care l-am desemnat pe Eugen Tomac, am avut aşteptarea rezonabilă că o să fie o majoritate pentru această nominalizare, că altfel n-aş fi făcut-o. De asemenea, când l-am desemnat pe domnul Veştea, am avut o aşteptare rezonabilă că acest guvern va trece. Şi într-un caz şi în altul, aşteptarea mea rezonabilă, care s-a bazat pe nişte discuţii cu nişte lideri, nu s-a materializat, pentru că nişte lideri şi-au schimbat opinia între timp”, a precizat şeful statului.
Întrebat cine sunt liderii care şi-au schimbat opinia, Nicuşor Dan a răspuns: „Vreau să rămân în formula pe care am spus-o”.
Citește și: Dragoș Pîslaru îl acuză pe Sorin Grindeanu de „tupeu formidabil” după condițiile impuse de PSD pentru guvernare: „Ne ia pe sus și consideră că dumnealui n-are nimic de împărțit!”

Citește și: Nicușor Dan, despre negocierile dintre partide pentru formarea noului Executiv: „Eu cred că suntem toți oameni serioși. Ar fi bine să avem un Guvern până marți”
Nicușor Dan evită acuzațiile directe
Nicușor Dan a făcut noi clarificări privind negocierile politice pentru formarea unei majorități parlamentare, în contextul discuțiilor despre desemnările recente de premier.
„Aşa cum am spus de mai multe ori, l-am desemnat pe domnul Veştea în urma unei aşteptări rezonabile, care nu s-a materializat, mai departe a fost neconstituţional ca eu să mă implic în orice fel în discuţii”, a menţionat Nicuşor Dan.
Întrebar dacă este rezonabil ca în acest moment din acea majoritate să facă parte şi AUR, Nicuşor Dan a precizat că, „în toate discuţiile pe care le-a avut, a militat pentru o majoritate care să susţină un guvern eventual minoritar sau chiar tehnocrat, dar o majoritate care să fie pro-occidentală”.
„Rolul meu constituţional este să desemnez prim- ministrul şi, mai departe de atât nu pot decât să fac apel la responsabilitate”, a explicat Nicuşor Dan.
„Speranţa mea este că o să ajungem la o soluţie politică de guvern cu puteri depline, care să poată să acţioneze până la 31 august. Şi cred că nu e doar a mea”, a mai spus Nicuşor Dan.
Sursa foto: Getty Images
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)