Alina Gorghiu contestă în instanță excluderea din PNL: „Sunt în partidul acesta de zeci de ani şi de aici nu am să plec eu”

22 Jun 2026 - 17:15
0 3
Alina Gorghiu contestă în instanță excluderea din PNL: „Sunt în partidul acesta de zeci de ani şi de aici nu am să plec eu”

Alina Gorghiu a anunțat că va contesta în instanță excluderea din PNL, a respins acuzațiile de „trădare” și a pus pe seama președintelui PNL, Ilie Bolojan, întreaga criză politică prin care trece țara.


CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI


Ultimatumul prin care Ilie Bolojan a cerut demisia PNL-iștilor care au trecut de partea lui Adrian Veștea a expirat la ora 12. Președintele PNL a anunțat la Congres că îi va exclude pe toți trădătorii din partid.












Alina Gorghiu va da PNL în judecată pentru excluderea din partid


Fostul preşedinte al PNL Alina Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veştea, a declarat luni, după expirarea ultimatumului dat de conducerea PNL de a demisiona, că rămâne în partid şi va contesta în instanţă.


„Sunt în partidul acesta de zeci de ani şi de aici nu am să plec eu, au plecat mulţi alţii de-a lungul timpului. Un lucru trebuie să fie clar pentru toată lumea. Partidele politice din România sunt instituţii de interes, aveam obligaţia pentru cetăţeni să venim cu soluţii.


Noi, astăzi, Adrian Veştea în calitate de premier desemnat, eu, colegii care sunt alături de noi în acest demers, am venit cu o soluţie. Scopul nostru nu înseamnă calcule proprii, ci deblocarea situaţiei pe care o avem astăzi în ţară.


Un membru al unui partid politic, ca şi un parlamentar, are datoria ca prin orice mijloc să găsească soluţie la criză”, a afirmat Gorghiu la Antena 3 CNN.


Citește și: PSD intră în Guvernul Veștea, cu unanimitate de voturi. Lista oficială a miniștrilor social-democrați propuși de Sorin Grindeanu


"Excluderea este doar o ameninţare care arată slăbiciunea actualei conduceri, nimic altceva"


Ea a adăugat că ameninţarea cu demiterea este lipsită de temei și a avertizat „pe cel mai cald ton” că se va adresa instanței unde va contesta decizia de excludere.


„Eu spun, vizavi de ameninţările cu demisia, cu demiterea, că sunt decizii lipsite de temei, contrar interesului general. Indiferent ce voci s-ar aduna în spatele acestei decizii - şi vă asigur pe cel mai cald ton că vom merge cu această procedură în instanţă -, o voi contesta.


Eu voi rămâne în PNL. Nu ştiu dacă alţii vor mai fi la momentul ăla în partid, dar eu după aproape 30 de ani în PNL, ca fost preşedinte al partidului, pot să asigur de acest lucru. Excluderea este doar o ameninţare care arată slăbiciunea actualei conduceri, nimic altceva. (...)


Această bătălie a mea ca liberal din 2001 în interiorul partidului va fi dusă până la capăt cu toate pârghiile legale şi statutare„, a spus Gorghiu.


Citește și: Adrian Veștea a depus lista de miniștri și programul de guvernare la Parlament: „Este un pas necesar pentru a pune capăt unei perioade de incertitudine’ / Reacția PNL


Alina Gorghiu, despre colaborarea cu PSD


Confruntată cu reproșul colegilor din PNL că „aripa Veștea” merge la guvernare alături de PSD, Gorghiu a respins eticheta de „trădare” și a argumentat că guvernele „nu se fac obligatoriu pe încredere”.


„Dacă veți lua declarațiile mele la adresa PSD din ultimii 30 de ani, veți vedea cât de mult veți reuși să strângeți, spre deosebire de Ilie Bolojan, care mergea prin birourile premierilor și miniștrilor PSD ca să obțină bani de la bugetul statului”, mai spune ea și susține că acest cabinet propus ar avea „de trei ori mai mulți miniștri liberali decât a avut Bolojan în cabinetul său”.


„Explicați-mi unde e fractura de logică: la mine sau la domnia sa?”, a întrebat ea.


Gorghiu a respins varianta unei opoziții „pe termen nelimitat”, despre care a spus că ar servi doar proiectului prezidențial al lui Bolojan pentru 2030: „un partid politic poate să-și îndeplinească reformele la guvernare, nu cu 10%-15% în opoziție”.


Întrebată despre orientarea viitorului cabinet, Gorghiu susține că „un guvern se judecă după direcția pe care o ține, care trebuie să fie pro-europeană, trebuie să fie euroatlantică, iar asta nu se negociază”.



Cine a primit ultimatum din partea PNL


Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri ai partidului - Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma, Alina Gorghiu - de a părăsi formaţiunea liberală a expirat luni, la ora 12:00, astfel că aceştia urmează să fie excluşi din rândul liberalilor, conform deciziei Congresului Extraordinar.


Citeste si: "Legea femicidului", adoptată de Parlament. Alina Gorghiu: "Femicidul nu apare brusc, este rezultatul unei violențe repetate, tolerate de mult timp, în familie, în societate, în comunitate"/ Ce pedepse prevede legea


Congresul Extraordinar al PNL a adoptat, duminică, două rezoluţii - una prevede că participarea membrilor partidului la construcţia unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă se referă la solicitarea privind demisia din PNL a lui Adrian Veştea, Lucian Bode, Rareş Bogdan, Hubert Thuma şi Alinei Gorghiu.


Care este reactia ta cu privire la acest articol?

Like Like 0
Dislike Dislike 0
Love Love 0
Funny Funny 0
Wow Wow 0
Sad Sad 0
Angry Angry 0

Comentarii (0)

User