Adrian Negrescu: „Reducerea deficitului bugetar este o gură de oxigen pentru România, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece”
Scăderea deficitului bugetar la 1,75% din PIB, după primele cinci luni ale anului 2026, reprezintă un semnal pozitiv pentru România înaintea evaluărilor pe care agențiile de rating Moody's și Fitch le vor face în luna iulie, consideră consultantul economic Adrian Negrescu. Acesta a avertizat însă că rezultatul nu este suficient pentru a rezolva problemele structurale ale finanțelor publice și că menținerea disciplinei bugetare va depinde de măsurile adoptate în perioada următoare.
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)