Trump rămâne fără prieteni în Europa — chiar și în rândul dreptei naționaliste
La începutul anului 2025, politicieni din aripa naționalistă de dreapta a Europei s-au reunit la Madrid sub sloganul „Make Europe Great Again”. Aceștia au invocat conservatorismul președintelui american Donald Trump ca sursă de inspirație și s-au prezentat drept cea mai bună punte de legătură a continentului cu Casa Albă. „Noi, cetățenii Europei, suntem singurii care putem dialoga cu noua administrație Trump”, a declarat Marine Le Pen din Franța, care a sărbătorit victoria electorală a lui Trump la eveniment alături de personalități precum Matteo Salvini din Italia și Viktor Orban din Ungaria. Acum, însă, Meloni și Le Pen îl consideră o povară de ordin politic, potrivit The Wall Street Journal.
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)