Sărăcia din România îi determină pe mulți dintre tineri să ia în continuare calea străinătății: „Urmează să plec la muncă în Germania”

24 Jun 2026 - 07:25
0 2
Sărăcia din România îi determină pe mulți dintre tineri să ia în continuare calea străinătății: „Urmează să plec la muncă în Germania”
Mai mult de 15% dintre tinerii români trăiesc în sărăcie extremă, conform Eurostat. Procentul este de aproape trei ori mai mare decât media europeană. Este, de altfel, și motivul pentru care foarte mulți români continuă să plece la muncă în străinătate. În satele din Moldova, nu este uliță fără localnici care fie au plecat deja, fie plănuiesc să plece peste hotare. „Aici, doar să trăiești de zi cu zi, dar nu poți să pui un ban deoparte”, mărturisește o femeie stabilită de ani buni în Italia.

Care este reactia ta cu privire la acest articol?

Like Like 0
Dislike Dislike 0
Love Love 0
Funny Funny 0
Wow Wow 0
Sad Sad 0
Angry Angry 0

Comentarii (0)

User