Marian Godină îi ia apărarea elevei ajunsă virală după ce a declarat, zâmbind, că speră să ia nota 4 sau 5 la Evaluarea Națională: „Mulți dintre cei care comentează agresiv își varsă, de fapt, propriile neîmpliniri”
Val de critici pe rețelele de socializare la adresa unei eleve din București, care a devenit virală pe TikTok în urma unui interviu acordat la ieșirea de la examenul de Evaluare Națională. Întrebată ce notă se așteaptă să ia, tânăra, vizibil relaxată, zâmbitoare și având câteva tatuaje la vedere, a răspuns cu o sinceritate debordantă că speră să obțină un 4 sau un 5. Marian Godină se poziționează de partea elevei pusă la zid de opinia publică.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI
Valul de reacții negative, jigniri și judecăți de valoare din partea internauților nu a întârziat să apară. În acest context tensionat, Marian Godină a decis să intervină public pentru a taxa ipocrizia celor care au sărit să o pună la stâlpul infamiei pe adolescentă.









Marian Godină o susține pe eleva de la Evaluarea Națională
În timp ce majoritatea elevilor de clasa a opta, care abia au susținut examenul pentru Evaluarea Națională, mimează panica sau declară standard că speră la note maxime, eleva în cauză a ales să nu se ascundă după degete.
Relaxarea ei și asumarea faptului că nu a învățat pentru note mari au fost catalogate de mulți drept „sfidare” sau „lipsă de viitor”. Marian Godină a privit însă dincolo de aparențe și a subliniat că reacțiile disproporționate ale adulților ascund, de fapt, frustrări personale adânci:
"A explodat internetul zilele trecute după apariția unui interviu cu o fată care abia ieșise de la Evaluarea Națională. Cu niște unghii enorme și un tatuaj pe mână, fata a spus că se așteaptă să ia nota 4 sau 5, asta după ce i-a zis entuziasmată lui „mamaie” cu care vorbea la telefon, că va „fi dată la știri”.
A mai spus că în viitor vrea să aibă propriul ei salon de pus unghii și gene, un salon „mic și cochet”. Rapid, sute sau chiar mii de adulți au transformat-o pe acea fată în simbolul eșecului societății noastre. Sute de comentarii jignitoare, provenite de la ditamai adulții, au curs pe internet, arătând mult mai bine oglinda societății decât interviul cu un copil de 14 ani", a început Marian Godină mesajul.
Citește și: Mirabela Dauer susține că fiului ei i-a fost inoculată ideea că ea este moartă: „Mi-a fost luat copilul la 3 ani și el știa. Probabil că mă și urăște!’
Marian Godină: "Este și o doză uriașă de ipocrizie la mijloc"
Marian Godină a continuat și i-a criticat pe cei care i-au adus replici negative fetei.
"Mulți dintre cei care comentează agresiv își varsă, de fapt, propriile neîmpliniri. Sunt oameni stresați, nemulțumiți de viețile lor, de joburile lor sau de sistem, care găsesc în astfel de clipuri virale supapa perfectă pentru a-și descărca veninul fără să sufere consecințe.
Este și o doză uriașă de ipocrizie la mijloc. Mulți dintre ei probabil au eșuat în a-și ghida propriii copii sau au avut, la rândul lor, note proaste în școală, (aș paria pe asta la cum scriu) dar pe internet pozează în mentori riguroși și „salvatori ai națiunii”.
Revenind la fată, aceasta a fost brutal de sinceră, a spus că nu a făcut mai nimic la examen. Asta într-o societate plină de impostori cu doctorate copiate sau scrise de alții. De altfel, în cele câteva minute de interviu, domnișoara a răspuns sincer, spontan și a vorbit cursiv, fără dezacorduri și greșeli. Visul ei e să aibă propriul salon de pus unghii și gene. Nu a zis că vrea să devină chirurg sau să lucreze la NASA", a mai spus el.
Citește și: Cu ce probleme s-a confruntat Anisia Gafton în primul trimestru de sarcină: „Urcam scările și gâfâiam mai ceva ca un fumător. Am avut grețuri'. Cum se simte acum și cum își dorește să nască soția lui Serghei / EXCLUSIV
"Reacția acelor adulți este mult mai îngrijorătoare pentru viitorul țării decât nota 4 sau unghiile lungi ale fetei"
În final, Marian Godină a spus reacțiile adulților sunt mai îngrijorătoare decât declarația tinerei.
"În concluzie, cursivitatea în exprimare, lipsa tracului în fața camerei și asumarea reflectă o formă de inteligență emoțională și abilități de comunicare pe care mulți copii de nota zece nu le au. Unghiile lungi și tatuajul la 14 ani au fost, evident, momeala perfectă pentru armata de experți în educație de pe Facebook, cei care înjură copii tot pe Facebook.

Trăim într-o cultură vizuală, în care adolescenții își caută identitatea prin estetică (adesea copiată de pe rețele sociale). Să transformi niște alegeri estetice adolescentine și o notă mică la un examen într-o sentință pe viață arată mult mai puțină maturitate decât cea a unui copil de 14 ani.
Reacția acelor adulți este mult mai îngrijorătoare pentru viitorul țării decât nota 4 sau unghiile lungi ale fetei. Fata își poate schimba unghiile și poate învăța oricând dacă își propune asta.
În schimb, caracterul acelor adulți care au ales să strivească public un copil este mult mai greu de corectat", a încheiat Marian Godină.
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)