Examenul la Matematică / Istorie, la BAC 2026, se amână! Ministerul Educației: „S-a avut în vedere cu prioritate protejarea sănătății elevilor și a profesorilor”
Examenul la Matematică / Istorie - proba scrisă la disciplina obligatorie a profilului- din cadrul examenului național de Bacalaureat, programată să iabă loc marți, 30 iunie, a fost amânată din cauza codului roșu de temperaturi extreme în aproape toată țara.
CITEȘTE TOATĂ REVISTA VIVA DE MAI, GRATIS, AICI
Prima probă scrisă de la Bac 2026 a fost susținută pe temperaturi imposibile, de peste 40 de grade Celsius, în condițiile în care multe centre de examinare nu au instalații de climatizare ori acestea funcționează deficitar.
Examenul la Matematică / Istorie, la BAC 2026, se amână
Examenul la Matematică / Istorie a fost amânat cu o zi și se va desfășura miercuri, 1 iulie. Schimbarea calendarului a fost aprobată prin ordin de ministru de urgență și reprezintă o măsură cu caracter excepțional, luată pe fondul avertizărilor meteo extreme generate de valul de căldură.
Amânarea cu o zi față de calendarul inițial a fost aprobată prin ordin de ministru, fiind o decizie cu caracter exceptional, luată în urma prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie pentru data de 30 iunie (cod roșu – caniculă).
„Amânarea cu o zi față de calendarul inițial a fost aprobată prin ordin de ministru, fiind o decizie cu caracter excepțional luată ca urmare a prognozei emise de Administrația Națională de Meteorologie pentru data de 30 iunie (cod roșu – caniculă).
S-a avut în vedere cu prioritate protejarea sănătății elevilor, a profesorilor și a întregului personal implicat în organizarea examenului, precum și pentru asigurarea unor condiții mai bune de examinare, în contextul dat”, a transmis Ministerul Educației într-un comunicat.
Citește și: Subiecte Limba Română BAC 2026. Ce a picat elevilor de clasa a XII-a la prima probă a examenului de Bacalaureat
Ce se întâmplă cu restul calendarului de Bacalaureat
Pentru a nu genera un efect de domino asupra întregului sistem de corectare și asupra calendarului de admitere la facultăți, Ministerul Educației a precizat că această modificare este una strict punctuală.
Proba de Matematică / Istorie: Se mută de marți (30 iunie) pe miercuri (1 iulie).
Restul calendarului: Rămâne nemodificat. Toate celelalte probe scrise, afișarea primelor rezultate și depunerea contestațiilor își păstrează datele inițiale din calendarul național.
Intrare în vigoare: Ordinul de ministru care consfințește această decalare urmează să fie publicat în regim de urgență în Monitorul Oficial.
COD ROȘU de caniculă în România
Trei sferturi din ţară, inclusiv Capitala, se vor afla până miercuri dimineaţă sub Cod roşu de caniculă şi disconfort termic deosebit de accentuat.
Temperaturile resimțite luni, la ora prânzului, au ajuns la 44 de grade în București. În vestul țării, la Oradea, se resimt 42 de grade Celsius. În Europa, valul de căldură extremă a ucis peste 1.300 de oameni.
Luni, la ora 12.00, s-au reesimțit maxime termice de 44 de grade Celsius în București.
Temperaturi resimțite luni, 29 iunie, la ora 12.00:
44°C București
43°C Săcuieni
42°C Oradea
42°C Brăila
41°C Timișoara
41°C Arad
41°C Galați
41°C Satu Mare
Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației: "Cred că este o premieră"
Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației, a dezvăluit pentru Libertatea.ro că decizia s-a bazat pe o analiză riguroasă a hărților meteo. Decalarea examenului cu doar 24 de ore va aduce o gură de oxigen vitală în centrele de examinare, temperaturile urmând să scadă semnificativ chiar de la mijlocul săptămânii.

„Această decizie vine în sprijinul a zeci de mii de absolvenți de liceu care ar fi fost nevoiți să susțină unul dintre cele mai stresante și importante examene din viață în săli de clasă unde temperaturile ar fi depășit lejer pragul critic de confort, în special în lipsa sistemelor de aer condiționat în multe unități școlare din țară.
Miercuri era zi liberă. Nu am făcut decât să modificăm ziua, în loc de marți să se dea miercuri. Cel mai important este că miercuri temperaturile vor scădea. Am văzut prognozele cu circa 6 grade Celsius. ^ grade nu contează dacă afară sunt între 19 și 25 dar între 36 și 41 contează foarte atre. Și atunci pentru că tot era o zi liberă am decis așa. calendarul, în ansamblul lui..cu afișarea rezultatelor, comunicarea acestora nu se modifică. Și atunci nu am făcut decât o modificare de o zi într-una din zilele libere. de fapt, în singura zi liberă.
Nu țin minte să se fi întâmplat până acum așa ceva. cred că este o premieră. Cel puțin nu s-a întâmplat așa, din scurt.
Eu presupun că cei care sunt implicați în examenele de bacalaureat, erau disponibili toată săptămâna, Mi-e greu să cred că cineva care era implicat în examen în ziua de miercuri pleca în concediu și se întoarcea joi. În condițiile în care marți ar fi avut probă. nu. profesorii vor fi disponibili și nu-mi fac griji din cauza asta”, a declarat Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației, pentru Libertatea.
Care este reactia ta cu privire la acest articol?
Like
0
Dislike
0
Love
0
Funny
0
Wow
0
Sad
0
Angry
0
Comentarii (0)